top of page

Yoga Nidra
 

Yoga Nidra, Yoga Uykusu olarak bilinen bir pratiktir.

Uyku kelimesi zikredilse de beyin dalgalarının benzersiz bir frekans aralığında titreşimini sağlayan, bilinci uyku ve uyanıklık arasında derin bir salınıma koyan, olağanüstü dinlendirici, canlandırıcı, stresten arındıran ve uzun vadede mucizevi, yaşam dönüştürücü etkileri olan bir tekniktir.

yoga nidra 2.png

Yoga Nidra, Shavasana pozunda rahatça uzanarak gerçekleşir. Rehber öğretmenin yönlendirmeleriyle derin uyku halinin, bilinçli farkındalıkla buluştuğu bir uygulamadır. 

Bu özel bilinç hali, inanılmaz dönüştürücüdür ve beden-zihni yenileyici niteliklere erişim sağlar.

Yoga Nidra, ileri bir Yogik hal olan Pratyahara haline erişim sağlar. Pratyahara, tüm duyu organlarını bırakma pratiğidir. Yoga Nidra'da dinleme hariç tüm duyuları bırakmaya yönelinir.

Deneylerde, beyni günlük beta dalgalarından, meditatif alfa, derin telkin teta ve nihayetinde oldukça  derin uyku halindeki delta haline geçirdiği kaydedilmiştir. Bu muazzam bir durumdur. En yetkin yogiler ve etkili şifacıların uyanıklık bilinciyle erişimi olan bir aralıktır zira bu.

Bugüne kadar rehberlik ettiğim yüzlerce Yoga Nidra seansında, konuyla ilgili ya da ilgisiz her katılımcının faydalar elde ettiğini gözlemledim. 

Yaklaşık 7 yıllık adanmış bir Yoga Nidra pratisyeni olarak kişisel hayatıma getirdiği dönüşümleri blogumda paylaşıyorum. Keşfetmekten müthiş bir zevk aldığım bu alanı sunma ve tanıtma şansına sahip olduğum her an için müteşekkirim. 

bottom of page